RespectThySole
Member
http://nygamecritics.com/2016/02/10/winners-5th-ny-game-awards/
Archive: http://www.twitch.tv/nyvgcc/v/42926844
Panel: http://nygamecritics.com/members/
Andrew Yoon Memorial Legend Award:
Rockstar Games
Statue of Liberty Award for Best World:
Bloodborne
Kerbal Space Program
Rise of the Tomb Raider
The Witcher 3: Wild Hunt
Fallout 4
Batman: Arkham Knight
Assassin's Creed: Syndicate
Winner: The Witcher 3: Wild Hunt
Off Broadway Award for Best Indie Game:
The Beginners Guide (Davey Wreden)
Ori and the Blind Forest (Moon Studios)
The Talos Principle (Croteam)
Soma (Frictional Games)
Rocket League (Psyonix)
Soul Axiom (Wales Interactive)
Technobabylon (Technocrat Games)
Mushroom 11 (Untame Games)
Undertale (Toby Fox)
Her Story (Sam Barlow)
Sunset (Tale of Tales)
Cibele (Star Maid Games)
Winner: Rocket League (Psyonix)
Battery Park Award for Best Handheld Game:
The Legend of Zelda: Majora’s Mask 3D (Nintendo) Monster Hunter 4 Ultimate (Capcom)
Steins;Gate (5pb., Nitroplus)
Animal Crossing: Happy Home Designer (Nintendo)
Resogun Defenders (Housemarque)
Persona 4: Dancing All Night (Atlus)
BOXBOY! (Nintendo)
Winner: BOXBOY! (Nintendo)
Great White Way Award for Best Acting in a Game:
Life is Strange – Ashly Burch – Chloe Price (Square Enix)
The Witcher 3: Wild Hunt – Doug Cockle – Geralt (CD Projekt RED)
Fallout 4 – Stephen Russell – Various Roles Including Detective Nick Valentine (Bethesda)
Her Story – Viva Siefert – Hannah Smith (Sam Barlow)
Cibele – Nina Freeman (Star Maid Games)
Rise of the Tomb Raider – Camilla Luddington – Lara Croft (Crystal Dynamics, Eidos Montreal)
Metal Gear Solid V – Kiefer Sutherland – Venom Snake/Big Boss (Konami)
NBA 2K16 – Sarunas J. Jackson – Victor Van Lier (Visual Concepts)
Winner: Her Story – Viva Siefert – Hannah Smith (Sam Barlow)
Central Park Children’s Zoo Award for Best Kids Game:
Super Mario Maker (Nintendo)
Tearaway Unfolded (Sony Computer Entertainment)
Leonardo’s Cat (Savage Studios Ltd)
Ori and the Blind Forest (Moon Studios)
Disney Infinity 3.0 (Disney)
Lego Dimensions (Traveller’s Tales)
Whispering Willows (Abstraction Games)
Splatoon (Nintendo)
Winner: Super Mario Maker (Nintendo)
A-Train Award for Best Mobile Game:
Alphabear (Spry Fox)
Pac-Man 256 (Bandai Namco Entertainment)
Prune (Joel McDonald)
Specimen (PepRally, LLC)
Dark Echo (RAC7)
Subterfuge (Snappy Touch)
Fallout Shelter (Bethesda)
Downwell (Moppin)
Lifeline (3 Minute Games LLC)
Lara Croft Go (Square Enix)
Neko Atsume: Kitty Collector (Hit-Point)
Winner: Lara Croft Go (Square Enix)
Herman Melville Award for Best Writing:
The Witcher 3: Wild Hunt (CD Projekt RED)
Life Is Strange (Square Enix)
Shadowrun: Hong Kong (Harebrained Schemes)
Soma (Frictional Games)
Hard West (Creative(Forge Games)
Until Dawn (Supermassive Games)
Her Story (Sam Barlow)
Sunset (Tale of Tales)
NBA 2K16 (Visual Concepts)
Rise of the Tomb Raider (Crystal Dynamics, Eidos Montreal)
Everybody’s Gone to the Rapture (Andrew Crawshaw)
Winner: The Witcher 3: Wild Hunt (CD Projekt RED)
Knickerbocker Award for Best Game Journalism:
Will Partin
Rob Zacny
Christian Donlan
Cara Ellison
Ian Danskin
Carolyn Petit
Jon Bois
Winner: Cara Ellison
Tin Pan Alley Award for Best Music in a Game:
Fallout 4 (Bethesda)
The Witcher 3: Wild Hunt (CD Projekt RED)
Ori and the Blind Forest (Moon Studios)
Undertale (Toby Fox)
Metal Gear Solid V (Konami)
Splatoon (Nintendo)
Assassin’s Creed: Syndicate (Ubisoft)
Persona IV: Dancing All Night (Atlus)
Mushroom 11 (Untame Games)
Life Is Strange (Square Enix)
Winner: Metal Gear Solid V (Konami)
Freedom Tower Award for Best Remake:
Uncharted Collection (Naughty Dog)
Rare Replay (Rare)
Grim Fandango Remastered (LucasArts)
Fallout Collection (Bethesda)
Xenoblade Chronicles 3D (Nintendo)
The Legend of Heroes: Trails in the Sky (Nihon Falcom)
The Legend of Zelda: Majora’s Mask 3D (Nintendo)
Winner: Rare Replay (Rare)
Ebbets Field Award for Best ESports Team:
Denial eSports – Call of Duty
MVP Phoenix – Dota 2
Na’Vi – Dota 2
FNATIC – CS GO
Cloud9 – League of Legends
SK Telecom T1 – League of Legends
Evil Geniuses – Dota 2
OpTic Gaming – Call of Duty
Winner: SK Telecom T1 – League of Legends
Big Apple Award for Best Game:
The Witcher 3: Wild Hunt (CD Projekt RED)
Life Is Strange (Square Enix)
Fallout 4 (Bethesda)
Her Story (Sam Barlow)
Super Mario Maker (Nintendo)
Rocket League (Psyonix)
Disney Infinity 3.0 (Disney)
Rise of the Tomb Raider (Crystal Dynamics, Eidos Montreal)
Bloodborne (FromSoftware)
Until Dawn (Supermassive Games)
Undertale (Toby Fox)
Winner: The Witcher 3: Wild Hunt (CD Projekt RED)
Archive: http://www.twitch.tv/nyvgcc/v/42926844
Panel: http://nygamecritics.com/members/
The Witcher 3: Wild Hunt won a mammoth three awards, including the Big Apple Award for Best Game of the Year, at last night’s New York Game Awards in Brooklyn, New York. Conceived by the New York Videogame Critics Circle, the Awards included appearances by Wyclef Jean, members of The Daily Show with Trevor Noah, Rockstar Games, award-winning “Book of Numbers” author Joshua Cohen and downtown music legend Tom Clark. The full list of winners appears below.
Andrew Yoon Memorial Legend Award:
Rockstar Games
Statue of Liberty Award for Best World:
Bloodborne
Kerbal Space Program
Rise of the Tomb Raider
The Witcher 3: Wild Hunt
Fallout 4
Batman: Arkham Knight
Assassin's Creed: Syndicate
Winner: The Witcher 3: Wild Hunt
Off Broadway Award for Best Indie Game:
The Beginners Guide (Davey Wreden)
Ori and the Blind Forest (Moon Studios)
The Talos Principle (Croteam)
Soma (Frictional Games)
Rocket League (Psyonix)
Soul Axiom (Wales Interactive)
Technobabylon (Technocrat Games)
Mushroom 11 (Untame Games)
Undertale (Toby Fox)
Her Story (Sam Barlow)
Sunset (Tale of Tales)
Cibele (Star Maid Games)
Winner: Rocket League (Psyonix)
Battery Park Award for Best Handheld Game:
The Legend of Zelda: Majora’s Mask 3D (Nintendo) Monster Hunter 4 Ultimate (Capcom)
Steins;Gate (5pb., Nitroplus)
Animal Crossing: Happy Home Designer (Nintendo)
Resogun Defenders (Housemarque)
Persona 4: Dancing All Night (Atlus)
BOXBOY! (Nintendo)
Winner: BOXBOY! (Nintendo)
Great White Way Award for Best Acting in a Game:
Life is Strange – Ashly Burch – Chloe Price (Square Enix)
The Witcher 3: Wild Hunt – Doug Cockle – Geralt (CD Projekt RED)
Fallout 4 – Stephen Russell – Various Roles Including Detective Nick Valentine (Bethesda)
Her Story – Viva Siefert – Hannah Smith (Sam Barlow)
Cibele – Nina Freeman (Star Maid Games)
Rise of the Tomb Raider – Camilla Luddington – Lara Croft (Crystal Dynamics, Eidos Montreal)
Metal Gear Solid V – Kiefer Sutherland – Venom Snake/Big Boss (Konami)
NBA 2K16 – Sarunas J. Jackson – Victor Van Lier (Visual Concepts)
Winner: Her Story – Viva Siefert – Hannah Smith (Sam Barlow)
Central Park Children’s Zoo Award for Best Kids Game:
Super Mario Maker (Nintendo)
Tearaway Unfolded (Sony Computer Entertainment)
Leonardo’s Cat (Savage Studios Ltd)
Ori and the Blind Forest (Moon Studios)
Disney Infinity 3.0 (Disney)
Lego Dimensions (Traveller’s Tales)
Whispering Willows (Abstraction Games)
Splatoon (Nintendo)
Winner: Super Mario Maker (Nintendo)
A-Train Award for Best Mobile Game:
Alphabear (Spry Fox)
Pac-Man 256 (Bandai Namco Entertainment)
Prune (Joel McDonald)
Specimen (PepRally, LLC)
Dark Echo (RAC7)
Subterfuge (Snappy Touch)
Fallout Shelter (Bethesda)
Downwell (Moppin)
Lifeline (3 Minute Games LLC)
Lara Croft Go (Square Enix)
Neko Atsume: Kitty Collector (Hit-Point)
Winner: Lara Croft Go (Square Enix)
Herman Melville Award for Best Writing:
The Witcher 3: Wild Hunt (CD Projekt RED)
Life Is Strange (Square Enix)
Shadowrun: Hong Kong (Harebrained Schemes)
Soma (Frictional Games)
Hard West (Creative(Forge Games)
Until Dawn (Supermassive Games)
Her Story (Sam Barlow)
Sunset (Tale of Tales)
NBA 2K16 (Visual Concepts)
Rise of the Tomb Raider (Crystal Dynamics, Eidos Montreal)
Everybody’s Gone to the Rapture (Andrew Crawshaw)
Winner: The Witcher 3: Wild Hunt (CD Projekt RED)
Knickerbocker Award for Best Game Journalism:
Will Partin
Rob Zacny
Christian Donlan
Cara Ellison
Ian Danskin
Carolyn Petit
Jon Bois
Winner: Cara Ellison
Tin Pan Alley Award for Best Music in a Game:
Fallout 4 (Bethesda)
The Witcher 3: Wild Hunt (CD Projekt RED)
Ori and the Blind Forest (Moon Studios)
Undertale (Toby Fox)
Metal Gear Solid V (Konami)
Splatoon (Nintendo)
Assassin’s Creed: Syndicate (Ubisoft)
Persona IV: Dancing All Night (Atlus)
Mushroom 11 (Untame Games)
Life Is Strange (Square Enix)
Winner: Metal Gear Solid V (Konami)
Freedom Tower Award for Best Remake:
Uncharted Collection (Naughty Dog)
Rare Replay (Rare)
Grim Fandango Remastered (LucasArts)
Fallout Collection (Bethesda)
Xenoblade Chronicles 3D (Nintendo)
The Legend of Heroes: Trails in the Sky (Nihon Falcom)
The Legend of Zelda: Majora’s Mask 3D (Nintendo)
Winner: Rare Replay (Rare)
Ebbets Field Award for Best ESports Team:
Denial eSports – Call of Duty
MVP Phoenix – Dota 2
Na’Vi – Dota 2
FNATIC – CS GO
Cloud9 – League of Legends
SK Telecom T1 – League of Legends
Evil Geniuses – Dota 2
OpTic Gaming – Call of Duty
Winner: SK Telecom T1 – League of Legends
Big Apple Award for Best Game:
The Witcher 3: Wild Hunt (CD Projekt RED)
Life Is Strange (Square Enix)
Fallout 4 (Bethesda)
Her Story (Sam Barlow)
Super Mario Maker (Nintendo)
Rocket League (Psyonix)
Disney Infinity 3.0 (Disney)
Rise of the Tomb Raider (Crystal Dynamics, Eidos Montreal)
Bloodborne (FromSoftware)
Until Dawn (Supermassive Games)
Undertale (Toby Fox)
Winner: The Witcher 3: Wild Hunt (CD Projekt RED)
Lol at that acceptance for the Best Music Award . Skip to 1:35.