http://www.majorleaguegaming.com/
*About:
The MLG Pro Circuit currently has three main titles: Call of Duty: Black Ops, Halo: Reach, and StarCraft 2. In 2011, were holding five Regular Season weekends, all leading up to a National Championship weekend that represents the best of the best of competitive gaming.
*Prize Pool:
Halo Reach
1st $20,000
2nd $12,000
3rd $8,000
4th $5,600
5th $4,000
6th $2,800
7th $2,000
8th $1,600
StarCraft II
1st $5,000
2nd $3,000
3rd $2,000
4th $1,400
5th $1,000
6th $700
7th $500
8th $400
Call of Duty: Black Ops
1st $10,000
2nd $6,000
3rd $4,000
4th $2,800
5th $2,000
6th $1,400
7th $1,000
8th $800
*Streams:
Visit http://www.majorleaguegaming.com the day of the event.
Changes from MLG 2011 Dallas
- High Quality - Free for everyone on Friday, $10 for Saturday & Sunday
- No more Octoshape, partnered with Streamworks
- 720p Quality (HQ)
- HQ Pass - VoDs available "almost immediately", Free VoDs available Monday
- Up to Date Brackets
- StarCraft II gets two streams
*Broadcast Schedule: All times in EDT
StarCraft 2 RedAt MLG Columbus and all following 2011 Pro Circuit Live Competitions, we will be airing two StarCraft 2 streams, StarCraft 2 Red and StarCraft 2 Blue, showing matches from both the Main Stage and the Feature Stations. All streamed matches will have commentary by Day[9], DJ Wheat, JP McDaniel, Tasteless, and Artosis.
Friday
5:00 PM 5:15 PM All-stream Pregame Show
5:15 PM - 5:30 PM Pregame Show with DJ Wheat and Day[9]
5:30 PM - 6:30 PM Pool Play - Idra vs. MC
6:30 PM - 7:30 PM Pool Play - Naniwa vs. Moon
7:30 PM - 8:30 PM Pool Play - Ret vs. MC
8:30 PM - 9:30 PM Pool Play InControL vs. Losira (on both streams)
9:30 PM - 10:30 PM Pool Play Idra vs. Ret (on both streams)
10:30 PM - 11:30 PM Pool Play - Haypro vs. Losira
11:30 PM - 12:30 AM Pool Play - InControl vs. Machine
12:30 AM - 12:45 AM Day Wrap with DJ Wheat and Day[9]
Saturday
11:00 AM - 12:00 PM Open Winners Round 5 Pt 1 (on both streams)
12:00 PM - 1:00 PM Open Winners Round 5 Pt 2
1:00 PM - 2:00 PM Open Winners Round 6 (on both streams)
2:00 PM - 10:00 PM Pool Play
10:00 PM - 11:00 PM Championship Losers Round 2
11:00 PM - 11:15 PM Day Wrap with DJ Wheat and Day[9]
Sunday
10:00 AM - 11:00 AM Championship Losers Round 3
11:00 AM - 12:00 PM Championship Losers Round 4
12:00 PM - 1:00 PM Championship Winners Semifinals A (on both streams)
1:00 PM - 2:00 PM Championship Winners Semifinals B (on both streams)
2:00 PM - 3:00 PM Championship Losers Round 7
3:00 PM - 4:00 PM Championship Losers Round 8
4:30 PM - 5:30 PM Championship Winners Finals
5:30 PM - 7:00 PM Championship Losers Finals (on both streams)
7:00 PM - 8:30 PM Championship Finals (on both streams)
8:30 PM - 8:45 PM Awards Ceremony (on both streams)
StarCraft 2 Blue
Friday
5:00 PM 5:15 PM All-stream Pregame Show
5:15 PM - 5:30 PM Pregame Show with Tasteless and Artosis
5:30 PM - 6:30 PM Pool Play - Community's Choice Kiwikaki vs. MMA
6:30 PM - 7:30 PM Pool Play - Community's Choice Match TLO vs. Losira
7:30 PM - 8:30 PM Pool Play - Community's Choice Match Select vs. Idra
8:30 PM - 9:30 PM Pool Play- InControl vs. Losira (on both streams)
9:30 PM - 10:30 PM Pool Play - Idra vs. Ret
10:30 PM - 11:30 PM Starcraft 2 Blue Stream Update with Julie and Shibby
11:30 PM - 12:30 AM Pool Play - SeleCT- vs. Ret
12:30 AM - 12:45 AM Day Wrap with Tasteless and Artosis
Saturday
11:00 AM - 12:00 PM Open Winners Round 5 (on both streams)
12:00 PM - 1:00 PM Open Winners Round 5 Pt 3
1:00 PM - 2:00 PM Open Winners Round 6 (on both streams)
2:00 PM - 3:00 PM Starcraft 2 Blue Stream Update with Julie and Shibby
3:00 PM - 10:00 PM Pool Play
10:00 PM - 11:00 PM Championship Losers Round 2
11:00 PM - 11:15 PM Day Wrap with Tasteless and Artosis
Sunday
10:00 AM - 11:00 AM Championship Losers Round 3
11:00 AM - 12:00 PM Championship Losers Round 4
12:00 PM - 1:00 PM Championship Winners Semifinals A (on both streams)
1:00 PM - 2:00 PM Championship Winners Semifinals B (on both streams)
2:00 PM - 3:00 PM Starcraft 2 Blue Stream Update with Julie and Shibby
3:00 PM - 4:00 PM Championship Losers Round 8
4:00 PM - 5:00 PM Championship Losers Round 9
5:00 PM 7:00 PM Championship Losers Finals (on both streams)
7:00 PM 8:45 PM Championship Finals (on both streams)
8:30 PM 8: 45 PM Awards Ceremony (on both streams)
FridayAll matches in bold will feature commentary by Chris Puckett, Scott Lussier (Gandhi) and Chris Smith (Shockwave).
5:00 PM - 5:10 PM All Stream Pregame Show
5:15 PM - 5:30 PM Pregame Show
5:30 PM - 6:45 PM Pool Play - THO Impact vs. Final Boss
6:45 PM - 8:00 PM Pool Play - Status Quo vs. Dynasty
8:00 PM - 9:15 PM Pool Play - Believe the Hype vs. Instinct
9:15 PM - 10:30 PM Pool Play - Warriors vs. Victorious Secret
10:30 PM - 11:45 PM Pool Play - Community's Choice Match Dynasty vs. Capital Punishment
11:45 PM - 12:00 AM Day Wrap with Puckett, Gandhi and Shockwave
Saturday
10:00 AM 3:30 PM Pool Play
3:30 PM - 4:45 PM Pool Play
4:45 PM - 6:00 PM Pool Play
6:15 PM - 7:30 PM Championship Losers Round 2 A
7:30 PM - 8:45 PM Championship Winners Semifinals A
8:45 PM - 10:00 PM Championship Winners Semifinals B
10:00 PM - 10:30 PM BIC® Arcade FFA Finals & Awards Ceremony
Sunday
10:00 AM - 11:15 AM Championship Losers Round 5 A
11:15 AM - 12:30 PM Championship Losers Round 6 A
12:30 PM - 1:45 PM Championship Losers Round 7 A
1:45 PM - 3:00 PM Championship Losers Round 8 A
3:15 PM - 4:30 PM Championship Winners Finals
4:30 PM - 6:00 PM Championship Losers Finals
6:00 PM - 7:30 PM Championship Finals
7:30 PM - 7:45 PM Awards Ceremony
All matches in bold will feature commentary by Corey Dunn, Josh Parker (Holiday Doc) and Sean Bellafiore.
Friday
5:00 PM - 5:10 PM All Stream Pregame Show
5:15 PM - 5:30 PM Black Ops Stream Pregame Show
5:30 PM - 6:45 PM Pool Play - CheckSix Resistance vs. Quantic Next Threat
6:45 PM - 8:00 PM Pool Play - Quantic LeveraGe vs. VWS
8:00 PM - 9:15 PM Pool Play - Optic Gaming vs. EnVy Us
9:15 PM - 10:30 PM Pool Play - Influence vs. Obey
10:30 PM - 11:45 PM Pool Play - Community's Choice Match Leverage vs. Icons
11:45 PM - 12:00 AM Day Wrap with Josh and Sean
Saturday
10:00 AM - 3:30 PM Pool Play
3:30 PM - 6:00 PM Pool Play
6:15 PM - 7:30 PM Championship Losers Round 2 A
7:30 PM - 8:45 PM Championship Winners Semifinals A
8:45 PM - 10:00 PM Championship Winners Semifinals B
10:00 PM - 11:15 PM Championship Losers Round 5
11:15 PM - 11:30 PM Day Wrap with Josh and Sean
Sunday
10:00 AM - 11:15 AM Championship Losers Round 6
11:15 AM - 12:30 PM Championship Losers Round 7
12:15 PM - 12:30 PM Black Ops Pregame Show
12:30 PM - 1:45 PM Championship Losers Round 8
1:45 PM - 3:00 PM Championship Losers Round 9
2:00 PM - 3:15 PM Championship Winners Finals
3:15 PM - 4:30 PM Championship Losers Finals
4:30 PM - 6:00 PM Championship Finals
6:00 PM - 6:15 PM Awards Ceremony
6:15 PM - 6:30 PM Day Wrap with Corey and Josh
*Extras:
Stream Improvements Explanation News Piece
Mortal Kombat Tournament at MLG Columbus ($1000 Prize Pool)
Official Press Release: GOMTV Global StarCraft 2 League and MLG Announce First-Ever Player Exchange Program
MLG Columbus StarCraft 2 Full Player List
MLG Columbus StarCraft 2 Roster Change Explanation (ST.Bomber->oGs.MC)
TeamLiquid.net MLG Columbus Preview
MLG Columbus StarCraft 2: Open Bracket Preview
~