• Hey, guest user. Hope you're enjoying NeoGAF! Have you considered registering for an account? Come join us and add your take to the daily discourse.

GAF mówi po polsku, przynajmniej tutaj... (Polish language thread)

Status
Not open for further replies.

Doczu

Member
Oj przegielo sie na weekend. Siostra miala osiemnastke, tak wiec przyjechalem grzecznie liczac na normalne spotkanie (taka impreza bardziej rodzinna miala byc), ale no w Polsce nie da sie normalnie usiedziec przy kawce i torcie. Uznalem, ze trza spic chlopa siostry (taki tam waziutki hipsterek) i syna chrzestnego jej. No to na trzech obalilismy trzy soplice orzechowe (idac do sklepu po trzecia prosilismy o ksiedza robaka i pani o dziwo wiedziala o co kaman). Po wszystkim chrzestny wzial mnie posadzil do stolu i odkrecil czysta i dalej nie pamietam. On ma leb nie do zajechania, gornik z dwoch pokolen, po skonzeniu flachy odpalil faja i odkrecal nastepna (szukajac kolejnej ofiary, bo ja juz uznalem ze najlepiej zasnac z lbem na stole).Ogolnie to nastepnego dnia bylem martwy, a tu jeszcze rowerem trza bylo z wiochy dojechac do miasta na pociag do Wrocka.
Ale mission complete, hipster zarzygal swoje buciki i rurki.
 

Ciastek3214

Junior Member
Oj przegielo sie na weekend. Siostra miala osiemnastke, tak wiec przyjechalem grzecznie liczac na normalne spotkanie (taka impreza bardziej rodzinna miala byc), ale no w Polsce nie da sie normalnie usiedziec przy kawce i torcie. Uznalem, ze trza spic chlopa siostry (taki tam waziutki hipsterek) i syna chrzestnego jej. No to na trzech obalilismy trzy soplice orzechowe (idac do sklepu po trzecia prosilismy o ksiedza robaka i pani o dziwo wiedziala o co kaman). Po wszystkim chrzestny wzial mnie posadzil do stolu i odkrecil czysta i dalej nie pamietam. On ma leb nie do zajechania, gornik z dwoch pokolen, po skonzeniu flachy odpalil faja i odkrecal nastepna (szukajac kolejnej ofiary, bo ja juz uznalem ze najlepiej zasnac z lbem na stole).Ogolnie to nastepnego dnia bylem martwy, a tu jeszcze rowerem trza bylo z wiochy dojechac do miasta na pociag do Wrocka.
Ale mission complete, hipster zarzygal swoje buciki i rurki.

Masz u mnie medal.
 

Gustav

Banned
64639907CCC8460E53ACFA49C2766.jpg
 

demented

Member
Szczęśliwego Nowego Roku a wszystkiego najlepszego guys :)

Next September I should be moving to Warsaw from Czarnogóra(Montenegro) to do my master's degree for two years. One of my best friends lives there at the moment and know few other people as well, visited twice and really liked it (but haven't during the winter!). Three places where I plan to apply are Warsaw School of Economics, University of Warsaw and last Kozminski.

I thought about going somewhere west, I've got a cousin in London but it's so expensive and hard to get there, and elsewhere I know noone close really, I could probably make friends etc but here I already have a leg up in that department. Plus I wanna have a good time, go out etc and it will be easier I feel :). I'll get better degree than one here (or in my second choice which was Belgrade, Serbia), I'll be in EU so I'll have access to more things and will be able to travel more and things aren't as expensive as here (yeah really.. some at least).

Now I was thinking about starting to learn Polish a bit(or Russian if I go to Kozminski since I've heard most of students there are from Ukraine or Russia, and very hot girls lol), and since it's a Slavic language like my mother tongue it shouldn't be too hard, although while reading/listening to it I feel like it's hardest one of the bunch, got much less trouble with Russian or Czech even. Do you guys have any advice how to go about teaching myself the language, any good sites or tools ? I'll probably take courses when I get there but I wanna prepare ahead, will be helpful in daily life.

Also was just wondering if anyone got some general tips or advice, I looked at some polish-english forum and it was riddled with negative people it was just funny and sad at same time.

P.S. I don't wanna make it sound like it's all I care about or shallow but was just wondering from first hand experience of yours how's the nightlife and girls, approachable, friendly, ok with foreigners etc? But yeah I care about it at this point in my life, too much WoW killed my social life during my teen years and now years later I'm heavily making up for it and loving it :)
 

Ciastek3214

Junior Member
No, panowie. Rozjebaliśmy. Jeszcze drużynówka i druga skocznia.

Cytat na dziś: "Nie ma medalu dla Austriaków, uhuhuuuuu!" - Mój ojciec, 2014
 

CassSept

Member
Haha :D No łączne noty polaków też ponoć lepsze niż austriaków. Poza Kubackim polacy też wysoko. Kiedyś byśmy się jarali jednym polakiem w dziesiątce a dziś co? Stoch pierwszy, kolejny w pierwszej dziesiątce a Ziobro niestety o punkt przepadł. Niesamowite, pokolenie Małyszomanii skacze i jest pięknie :D O braku medalu dla austriaków nawet się nie zorientowałem, nice. Jakoś po Vancouver znowu zacząłem śledzić w miarę regularnie skoki i to co się dzieje jest piękne :)

Gardło mnie boli od darcia się ale warto, warto było, cholera :D
 

Accoun

Member
Nieźle. Naprawdę nieźle. Osobiście sam nie oglądam, ale w internetach ciężko mi o tym nie usłyszeć. :)
 

Ciastek3214

Junior Member
Nieźle. Naprawdę nieźle. Osobiście sam nie oglądam, ale ciężko w internetach nie usłyszeć o tym. :)

Straciłeś dość dużo na tym. Oglądanie pierwszego skoku Stocha przypomniało mi Małyszomanię.

A i jeszcze jebać Austriaków! Norwegów też! A co!
 

Ciastek3214

Junior Member
Kolejne złoto, panowie. Jeszcze tylko Stoch i mamy 4 zajebiście piękne medale. W międzyczasie żegnam was bo czeka mnie ban.
 

Mr_Zombie

Member
I po raz kolejny zdobywamy złoto, gdy akurat nie ma mnie w domu. *foch*
Przynajmniej będę mógł zobaczyć skok Stocha.

Kolejne złoto, panowie. Jeszcze tylko Stoch i mamy 4 zajebiście piękne medale. W międzyczasie żegnam was bo czeka mnie ban.

Naprawdę nie mogłeś się powstrzymać? Ewentualnie wyrazić swoją radość w jakiś bardziej, hmm, ładny sposób? :/
 

GrayFoxPL

Member
Jezus, to co się dzieje na Ukrainie to już krwawa jatka.

Każde państwo boi się wejść nawet stopą, żeby Putin nie urządził Stalingradu. :/
 

CassSept

Member
Tak dla rozluźnienia atmosfery za 15 minut konkurs, może będzie z czego się cieszyć dzisiaj co :D
 

Ciastek3214

Junior Member
Jak po wyborach? Z tego co widziałem będąc w Komisji Wyborczej muszę przyznać, że większość Polaków to idioci.

"Proszę tu podpisać. Nie, nie tu. W to okienko."

"Tutaj?"

"Tak."

"Tylko na jedną osobę głosować?"

"Tak."

"Z każdej partii?"

"Nie. Tylko z jednej."

"To teraz do urny wrzucić?"

"Tak."

No żesz kuuuuuuuuuurwa.
 

Mr_Zombie

Member
Nie głosowałem, wszyscy chuje.

Nie zgodzę się z Tobą. Zawsze znalazłby się jakiś kandydat, na którego można zagłosować. Inna sprawa, że pewnie i tak by się nie dostał, bo większość ludzi głosuje po prostu na znane osobistości (czyt: wszelkiego rodzaju lokomotywy wyborcze, celebrytów czy innych polityków, którzy co tydzień muszą wygłupić się w mediach, by ludzie o nich nie zapomnieli) nie wiedząc nawet, jakie te osoby reprezentują poglądy.

Swoją drogą dziwi mnie, że tyle kasy idzie na durne spoty wyborcze (tegoroczne spoty wyborcze to był chyba szczyt idiotyzmu), billboardy i ogólnie jeżdżenie po kraju; nikt (ze źródeł oficjalnych) nie pokusił się jednak o to, by zebrać wszystkie informacje o poszczególnych kandydatach na jednej stronie tak, by szary Kowalski mógł się dowiedzieć, na kogo faktycznie może głosować*. Jedyne takie źródła, które udało mi się znaleźć, to Latarnik Wyborczy oraz Mam Prawo Wiedzieć. Pierwsza strona przedstawia poglądy partii politycznych na poszczególne problemy, z którymi będą musieli się zmagać europarlamentarzyści w nadchodzącej kadencji. Druga strona skupia się już na poszczególnych kandydatach - jest obszerny kwestionariusz, w którym są zawarte zarówno informacje biograficzne, światopoglądowe, jak i stosunek do poszczególnych istotnych aktualnie kwestii w Unii Europejskiej. Kwestionariusz jest na tyle szczegółowy, że tu już nie wystarczy bełkot w stylu "bo gender", "bo PiS jest be", "bo PO to złodzieje", "bo rozwalmy Unię!". Oba serwisy są jednak tworzone przez organizacje pozarządowe, więc udział partii/kandydatów w nich jest w 100% dobrowolny (w wyniku czego na MPW nie dla wszystkich kandydatów są dostępne szczegółowe informacje).

Czemu nie ma możliwości zrobienia oficjalnie podobnego serwisu? Kazać odgórnie wszystkim kandydatom wypełnić podobną ankietę, zamieścić to na jakiejś ogólnodostępnej i łatwo znajdowalnej stronie? Wartość merytoryczna czegoś takiego jest o wiele większa, niż badziewnych reklamówek z Bonim chowającym się w krzakach, Gardias robiącej zastrzyk mapie Polski czy też panienek mówiących, że "robiły TO z Migalskim" :/

*Oczywiście wychodzę z ogromnie optymistycznego założenia, że chociaż jakiś procent z tej 1/4 Polaków, która w ogóle poszła zagłosować, by się takimi informacjami zainteresowała. Chyba jednak jeszcze większą naiwnością będzie sądzić, że w ogóle większość interesuje to, co się w tej Unii w ogóle dzieje (prócz tego, że dostaliśmy X mln zł dotacji).
 

Ciastek3214

Junior Member
Racja. Problem leży w tym, że ludziom się nie chce edukować w tych sprawach, co prowadzi do sytuacji w której masz starszych ludzi głosujących na PiS i PO, albo młodych głosujących ślepo na KNP. Ta druga grupa nieco bardziej mnie mierzi. Przysięgam, jeżeli jeszcze raz usłyszę świeżo upieczonego licealistę/studenta masturbującego się do "zwycięstwa" Korwina to mnie szlag jasny trafi. Sam Korwin z kolei moim zdaniem nie powinien był się dostać, bo o ile jego poglądy różniące się od moich to czysta opinia, o tyle to w jaki sposób on się prezentuje i odnosi do wszystkich jest wyjątkowo nieprofesjonalny, co nie świadczy o nim dobrze jako o "elicie intelektualnej" która podobno ma rządzić w Polsce po wyborach w 2015.
 
kurva mach. ya che cocham. bardzo dobje. no rosemech popolsku? pesda yesyetch. i need to learn how to write in polish. i can understand it pretty fluently, but write it down or read.. yea i'm lost.
 
Yak dla mnye wystarchy :p
Sent it to my mother to decode. Just for me it's enough. I'm 100% polish, parents came to the states in the 70's, popped me out in 83. Spoke polish to me my whole life, still do, yet I still regret not learning it.

I went to Poland in 94 had a blast, beautiful country. What's my best way to learn how to write/read polish? Or even to speak it. I can understand polish,but can't speak it or read it . If that somehow makes sense.

Plan on doing a Europe trip next year, would love to see my relatives again.
 

Ciastek3214

Junior Member
Sent it to my mother to decode. Just for me it's enough. I'm 100% polish, parents came to the states in the 70's, popped me out in 83. Spoke polish to me my whole life, still do, yet I still regret not learning it.

I went to Poland in 94 had a blast, beautiful country. What's my best way to learn how to write/read polish? Or even to speak it. I can understand polish,but can't speak it or read it . If that somehow makes sense.

Plan on doing a Europe trip next year, would love to see my relatives again.

Come to Silesia, I'll welcome you like a brother.
 

Ciastek3214

Junior Member
Chciałem powiedzieć coś w stylu "Cholera, odkryli mnie!", ale bycie ślązakiem czyni mnie Niemcem z dyskontu.
 

Gustav

Banned
Chciałem powiedzieć coś w stylu "Cholera, odkryli mnie!", ale bycie ślązakiem czyni mnie Niemcem z dyskontu.

To by było:
"Scheiße, sie haben mich enttarnt".

Na temat, jestem w Polsce na wakacjach i pączki tutaj są wspaniałe. Ale Pierogi słabe, były lepsze 20 lat temu.
 

Ciastek3214

Junior Member
Czekam na SBB.

To jutro dam, rozmawiasz z największym fanem SBB na całej naszej pięknej Ziemi :p

Tylko który kawałek dać!? Cholera jasna, tyle ich jest! Return To The South z Karlstadu? Z których krwi krew moja? W kołysce dłoni Twych? Wołanie o brzęk szkła? Memento z banalnym tryptykiem? AAAAAAAAAAAA!
 

Mr_Zombie

Member
To jutro dam, rozmawiasz z największym fanem SBB na całej naszej pięknej Ziemi :p

Tylko który kawałek dać!? Cholera jasna, tyle ich jest! Return To The South z Karlstadu? Z których krwi krew moja? W kołysce dłoni Twych? Wołanie o brzęk szkła? Memento z banalnym tryptykiem? AAAAAAAAAAAA!

Zaintrygowałeś mnie. Właśnie puściłem sobie kilka ich kawałków na Spotify. O ile wokal jeszcze mnie nie przekonał, tak muzyka jest po prostu boska.
 

Accoun

Member
To jutro dam, rozmawiasz z największym fanem SBB na całej naszej pięknej Ziemi :p

Łee... nie wziąłem słuchawek. :-/
Swoją drogą, muszę do nich kiedyś wrócić, posłuchać. Nigdy za bardzo tego nie robiłem, a ich jedyny koncert na którym byłem (grali z Olympic, TSA i Omegą na 40-lecie Domu Kultury "Słowianin") niestety nie był nagłośniony zbyt dobrze i w takim przypadku to nie to samo.
 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom